כל מה שרציתם לדעת על חומצה היאלורונית

Michal | 07/06/2022

חומצה היאלורונית אנו שומעים לא מעט על חומצה היאלורונית ושמה נקשר בתחום האסתטיקה כדוגמת הזרקות של חומצה היאלורונית למגוון אזורים בפנים בפרט. אך כדאי לדעת שהחומצה המופלאה יעילה מאוד גם במריחה חיצונית כשהיא משולבת במוצרים קוסמטיים וקרמים  שונים, ולכן היא הפכה לחומר גלם מרכזי בקרמים איכותיים. התכונה הבולטת של החומצה היא היכולת שלה לספוח אליה כמות לחות עצומה שהעור שלנו כל כך צמא לה, כך שזוהי עוד סיבה לשלב חומצה היאלורונית בקרמים. אם ידעתם או לא, הגוף שלנו מייצר חומצה היאלורונית באופן טבעי והיא נמצאת בעור שלנו, בעיניים ובמפרקים ומעניקה לו רמת לחות מאוזנת. החומצה ההיאלורונית אותה אנו מכירים מהזרקות וקרמים, מיוצרת במעבדה ומכילה את אותם יתרונות מופלאים של החומצה ההיאלורונית הטבעית, אשר פוחתת עם השנים כתוצאה מההזדקנות העור וגורמים סביבתיים שונים הגורמים למרקם עור יבש ולא אחיד. מלבד הלחות שהחומצה ההיאלורונית מעניקה לעור, היא גם בעלת מרכיב אנטי אוקסידנט שהוא נוגד חמצון מעולה שביכולתו ללכוד רדיקלים חופשיים הנוצרים בעור עקב הזדקנות, דלקות וחשיפה לשמש. כל אלה מעניקים לעור אפקט אנטי-אייג'ינג, מראה צעיר, רענן ובריא יותר.

למה חשוב להוסיף חומצה היאלורונית אם הגוף מייצר אותה באופן טבעי?

הגוף שלנו מכיל במוצע כ- 15 גרם של חומצה היאלרונית, אך שליש ממנה מתנדף מידי יום. ככל שמתבגרים, הגוף שלנו מייצר פחות ופחות חומצה היאלורונית, מה שגורם לחוסר בלחות ואובדן גמישות העור. זו הסיבה ששימוש בתכשירים המכילים חומצה היאלרונית מחזירים לעור את הגמישות, הלחות והברק. את החומצה ההיאלורונית ניתן למצוא במגוון תכשירים ובתוספי מזון שונים.

באילו תכשירים קוסמטיים ניתן לשלב חומצה היאלורונית?

עקב התפתחות המדע בתחום, כיום ניתן לשלב חומצה היאלורונית כמעט בכל תכשיר קוסמטי המיועד לשימוש יומיומי על מנת להחדיר לחות לעור כדוגמת קרמים לעור הפנים, קרמים לעיניים, סרומים, מסכות לריענון עור הפנים, בתכשירי ניקוי לפנים, באמפולות ועוד. טרנד חדש נוסף הוא שילוב חומצה היאלורונית במוצרי איפור כמו מייק-אפ, ליפסטיק ועוד. החומצה ההיאלורונית לרוב תשתלב בצורה נהדרת בקרמים מתחום האנטי אייג'ינג המכילים מרכיבים טבעיים וויטמינים כמו רכיבים מלחחים, אנטי אוקסידנטים וויטמינים המסייעים להגברת הלחות העור המכילים גם נוגדי חמצון.

היתרונות הבולטים של קרמים המכילים חומצה היאלורונית:

החומצה מבריאה את עור הפנים

שילוב חומצה היאלורונית בקרם פנים מסייע לעור להיראות בריא יותר, מלא ברק ולהרגיש גמיש יותר. זהו יתרון משמעותי, הרי עם השנים העור נעשה פחות גמיש ופחות מבריק, ולכן החמוצה מעניקה לו בוסט של ברק.

החומצה מאטה את תהליך ההזדקנות של העור

כפי שאמרנו, ככל שאנחנו מתבגרים העור מאבד לחות ונעשה פחות חיוני, דבר החושף את סימני הגיל ולכן החדרת חומצה היאלורונית המכילה לחות גבוהה מאטה את ההזדקנות הטבעית של עור הפנים.

מפחיתה נזקים סביבתיים בעור

החומצה ההיאלורונית מעניקה הגנה אנטיאוקסידנטית לעור הפנים. העור שלנו חשוף ביום יום לנזקים סביבתיים הנגרמים כתוצאה מחשיפה לשמש ולזיהום אוויר, ולכן שימוש בקרם פנים המכיל חומצה היאלרונית, מפחית אדמומיות הנוצרת מהשמש וגם מפחית אסמה של העור.

טשטוש קמטוטים

כיום משתמשים רבות ברפואה האסתטית בהזרקת חומצה היאלורונית על מנט לטשטש קמטים וקמטוטים שנגרמים עקב הזדקנות העור, ולכן שימוש בקרמים המכילים חומצה היאלורונית מסייעים לטשטש קמטוטים וקמטי הבעה.

טיפול בעיניים עייפות

עם הזמן נוצרים שקעים מתחת לעיניים והן נראות עייפות,  ולכן שילוב של חומצה היאלורונית יעיל מאוד גם למצבים אלה, כיוון שהחומצה מחדירה לחות לשכבה החיצונית והפנימית וגורמת לאזור סביב העיניים להיראות צעיר ורענן יותר.

לעיבוי השפתיים

כיום משלבים חומצה היאלורונית גם במוצרי איפור, על מנת שיוכלו לתת לפנים נפח. לדוגמה הוספת חומצה היאלורונית בליפסטיק, יכולה להקנות מראה נפוח יותר של השפתיים וגם במייק-אפ שנותן בוסט של ריענון לעור.

למה עור הפנים שלנו נעשה מבוגר יותר עם השנים?

הזדקנות העור היא תהליך ביולוגי טבעי הנגרם כתוצאה משתי סיבות עיקריות: ירידה בלחות ובקולגן שהעור מייצר באופן טבעי והשני הוא כתוצאה מחשיפה לגורמים סביבתיים שונים כמו חשיפה לשמש, זיהום אוויר וכו׳. המולקולת המסייעת להשבת הלחות היא חומצה היאלורונית, ולכן חשוב להזין את העור בחומצה על מנת להשיב את הלחות שאבדה, ומנגד להגן על העור עם החשיפה לשמש על ידי מריחת תכשירי הגנה.  

לסיכום, בשל התכונות הרבות של חומצה היאלורונית, המדע עוסק שנים רבות בפיתוח שיטות להחדרת חומצה היאלורונית טבעית לעור בצורה שאינה פולשנית, כדוגמת קרמים עליהם פירטנו. הזנת העור בחומצה היאלורונית כחלק משגרת הטיפוח היומיומית, יכולה לעשות פלאים לעור - כמו לעכב את ההזדקנות שלו, למנוע היווצרות קמטוטים ולהותיר אותו רענן ומלא חיים בדיוק כפי שגופנו ייצר את החומצה ההיאולורונית הטבעית בגיל צעיר יותר.

       

arrow חזור